Садівникам

Кожен городник повинен знати морквяних шкідників «в обличчя»: мої ефективні методи боротьби з ними

Підземні паразити на грядках гризуть різні коренеплоди, в тому числі і моркву, позбавляючи городників врожаю. Я розповім вам, хто саме з шкідників завдає шкоди вашим рослинам, і які методи боротьби можна застосовувати для їх знищення.

Хто під’їдає морквину на грядках

Крім мишей, пересуваються під землею і вигризаючих великі порожнини в моркві, завдати шкоди можуть слимаки, личинки морквяної мухи, а також капустянка, дротянка.

Як тільки помітите пошкодження на моркві, негайно приступайте до знищення паразитів або залишитеся в зиму без врожаю. А тепер поговоримо, хто ласує морквиною в грунті і на поверхні.

У ґрунті

Під землею завдають шкоди овочам такі шкідники:

 • дротянка – проїдає морква, живиться її соками, роблячи коренеплід вразливим перед захворюваннями;
 • капустянка – великий шкідник завдовжки до 5 см, доросла капустянка знищує всі коренеплоди, що зустрічаються на її шляху;
 • сліпак живе в глибоких норах, поїдає бадилля, а морквиною запасається на зимовий період;
 • галова нематода – швидко розмножується круглий черв’як, повністю позбутися шкідника практично неможливо;
 • морквяна муха – личинки від других поколінь підгризають плоди і зелену масу, активно починають діяти з середини і до кінця літа;
 • миші-полівки – по підземних ходах проникають до грядок і здатні за два тижні знищити врожай.

Шкідники і хвороби моркви

На поверхні

Зверху шкодять різні шкідливі комахи:

 • озима совка – великі гусениці активно згризають листочки у підстави, у зв’язку з цим морква гине;
 • городня моль – маленькі личинки у вигляді черв’яків використовують в їжу морквяну бадилля, з’їдаючи все культури;
 • морквяна листоблошка – крихітний паразит, висмоктуючий сік з листочків.

Як можна позбутися від «ворогів»

Урожай моркви зможете захистити, якщо правильно підберете метод боротьби. Раджу застосувати комплекс заходів: хімічні препарати, агротехнічні прийоми, народні способи.

З допомогою пасток

У городників часто виникає проблема, коли польові миші та сліпаки проползают під землею і поїдають урожай. Щоб позбутися від шкідників, раджу купити готове пристосування у вигляді пастки в спеціалізованому магазині або ж змайструвати своїми руками.

Я виготовляв пастку з трилітрової банки, всередині стінки змастив олією, поклав шматок ковбаси і влаштував на грядці так, щоб отвір був спрямований вгору. Гризун, що проник в ємність, не зможе вибратися назад через слизькі стінок.

Можна взяти звичайну клейову пастку. Її виготовлення досить просте: на невеликий дощечці розлийте трохи клею і покладіть на грядку. Мишка прилипне до дощечці, і можна буде її зловити.

Застосування хімічних препаратів

Морквяну муху виганяють хімікатами «Арріво», «Шарпей».

Дротяників знищують за допомогою добрив, що містять у своєму складі аміак. Для цього використовують аміачну селітру, хлористий амоній. Можна скористатися вапнуванням грунту.

Від нематод застосовують засіб «Декарис». Розчин готують наступним чином: одна таблетка на 1 л рідини, проводять полив рослин.

Народні методи

По ділянці можна розкласти дрантя, нагодовані березовим дьогтем або нашатирем. Гризуни розбіжаться, оскільки не переносять ці запахи. В нічну пору біля грядок з морквою можна поставити невелику ємність з тліючим вугіллям: мишки втечуть від диму.

Від незначних навал листоблішки можна застосувати такі засоби:

 • хвойні гілки;
 • пил від тютюну;
 • шкірку цитрусових.

Розташуйте їх між посадками.

Вовчка знищують:

 • гасом;
 • розчином прального порошку;
 • гірчичною настоянкою.

Використання інших способів боротьби

Шкідників можна вигнати з дільниці за допомогою електронних відлякувачів.

Листоблошку видаляють з використанням нетканого матеріалу, прикривши ним посадки. Спочатку слід присипати грунт тютюновим пилом або окропити землю і моркву мильною настоянкою.