Виховання дітей

Чому варто переглянути підходи до раннього розвитку: навички, яким батьки навчають своїх дітей даремно

Останнім часом стало модним займатися активним і раннім розвитком дитини. Буквально з пелюшок батьки намагаються записати його на всілякі гуртки. Але, чи так це корисно, як здається? У цій статті ви дізнаєтеся про 10 навичках, яким батьки навчають даремно.

Активне читання

Як тільки малюк починає говорити мама відразу починає вчити його читати. Але, насправді цей навик починає освоюватися у віці 5-6 років, і немає ніякої необхідності навчати цього раніше. У більш ранньому віці малюк буде читати, але не розуміти прочитане.

Гуртки замість ігор

В дошкільному віці не варто вантажити малюка різними гуртками. Якщо він буде постійно зайнятий розвитком, то у нього не буде часу на ігри. В результаті він почне заповнювати згаяне в шкільному віці, що почне заважати навчанню.

Іноземна мова в обов’язковому порядку

Не варто поспішати навчати дитину іноземній мові у віці трьох років, якщо ви не плануєте переїжджати в іншу країну. У цьому немає необхідності. Чадо краще буде засвоювати нову мову, коли вивчить рідну.

Спроби навчити на майбутнє

Не варто займатися навчанням навичок, які знадобляться в майбутньому. Краще займіться тим, що актуально зараз.

  • Якщо малюк почав їсти тверду їжу, то вчіть його користуватися столовими приладами.
  • Якщо він просить вас прочитати слово, то почніть вчити читати.

Ні хвилини відпочинку

Часто батьки не можуть дивитися на те, як малюк лежить і нічого не робить. Вони змушують його постійно займатися чимось корисним. Але, насправді в дитячому віці важливо іноді нічого не робити, в цей час створюються нейронні зв’язки, засвоюється отримана інформація.

Заучування

Зазубрити можна що-завгодно, але чи буде користь? Важливо навчити дитину роздумувати і розуміти, а не просто заучувати напам’ять.

Гаджети

У сучасному світі гаджети стали невід’ємною частиною життя. Але, це не означає, що потрібно їм довіряти виховання чада. Навчивши малюка користуватися смартфоном, ви не можете забути про заняттях з ним. Не можна включити мультик або розвиваючу гру і думати, що малюк так всьому навчитися. Від гаджетів більше шкоди, ніж користі. Вони псують зір і погіршують концентрацію уваги. Займатися розвитком дітей потрібно, але важливо робити це правильно. Не поспішайте навчити відразу усього, дайте можливість дитині насолодитися дитинством і самостійно розвинути необхідні навички.

У сучасному суспільстві стало дуже популярним активно займатися раннім розвитком дитини. Батьки прагнуть якомога раніше навчити малюка різним навичкам, записуючи його на численні гуртки та заняття. Однак, далеко не всі ці зусилля приносять реальну користь. Деякі навички, які здаються важливими, насправді можуть бути марними або навіть шкідливими для дитини. Однією з таких навичок є активне читання у дуже ранньому віці. Батьки часто починають навчати дітей читати, щойно вони починають говорити. Проте оптимальний вік для початку навчання читанню – це 5-6 років. Раннє навчання може призвести до того, що дитина навчиться механічно читати, але не розумітиме прочитане, що знижує ефективність цього процесу.

Також часто батьки замінюють ігри численними гуртками. У дошкільному віці дітям потрібен час для вільної гри, яка є важливою складовою їхнього розвитку. Занадто раннє навантаження гуртками може призвести до перевтоми і бажання компенсувати недолік гри у шкільні роки, що може заважати навчанню. Ще одним поширеним помилковим підходом є обов’язкове навчання іноземній мові у ранньому віці. Якщо сім’я не планує переїжджати в іншу країну, немає сенсу змушувати дитину вчити іноземну мову у три роки. Краще дати дитині можливість добре засвоїти рідну мову, що створить міцну базу для вивчення інших мов у майбутньому. Дуже важливо не намагатися навчити дитину всьому одразу, що може знадобитися в майбутньому. Краще зосередитися на актуальних навичках. Наприклад, якщо дитина почала їсти тверду їжу, навчіть її користуватися столовими приборами. Якщо малюк виявляє інтерес до читання, почніть з простих слів і поступово ускладнюйте завдання.

Нарешті, не варто змушувати дитину постійно займатися чимось корисним і не давати їй хвилини відпочинку. Періоди відпочинку є дуже важливими для дитячого мозку, оскільки під час відпочинку створюються нові нейронні зв’язки і засвоюється отримана інформація. Важливо навчити дитину не просто заучувати інформацію, але й розуміти її. Гаджети не можуть замінити живе спілкування та активні заняття з батьками. Надмірне використання гаджетів може погіршити зір і концентрацію дитини, тому важливо контролювати цей процес. Замість того, щоб поспішати з навчанням усіх можливих навичок, краще дати дитині можливість насолоджуватися дитинством і розвиватися природним шляхом.