Квіти

Чому зкс не завжди благо, а тим більше, гарантія приживання та благоденства рослини

Думаю, ви всі знаєте, що, купуючи рослину з ЗКС (особливо це стосується дерев і чагарників), треба витягнути їх з горщика і подивитися, як виглядає коріння.

Якщо ком добре обплетений корінням, кінчики коренів і тонкі всмоктують коріння живі та білі – таку рослину можна сміливо купувати. Це означає, що воно вирощене в горщику, а не встромлене в нього тиждень, або що гірше, місяць тому з обрубаним корінням, тобто фактично з ГКС.

Зрозуміло, рослини з ГКС теж можна і навіть потрібно купувати (вони дешевше, як правило, вирощені в місцевих розсадниках, можна оглянути коріння), але тільки в урочний для посадки час: навесні або восени. І лише плодові та листяні дерева та чагарники, різні багаторічники. Хвойні та рослини ацидофіли ( азалії, гортензії, верески, лохина, брусниця) довго з відкритим корінням не живуть, тому купувати їх треба обов’язково з ЗКС, ну або самим їхати в розплідник, стежити за викопуванням, упаковкою кома і відразу садити у себе на ділянці.

До речі, якщо ви купуєте велику рослину, особливо хвойну прямо в розпліднику, попросіть зробити вам комусь побільше і стежте, щоб вона була максимально цільною.

Зараз я хочу розповісти вам про можливі проблеми з рослинами, вирощеними в горщиках. Те саме відноситься і до кімнатних дерев і чагарників, особливо з великою кореневою системою, наприклад, лимонам, гібіскусам та ін.

Ось що сталося з гібіскусом, який спочатку довго не пересаджували, а потім просто перевалювали у горщик більшого розміру. Мені його привезли, коли вже нічого не можна було вдіяти. Але загинув він, схоже, не через те, що задушив сам-себе, а через заглиблення кореневої шийки та затоки.

Якщо ви побачите у горщику гранули, їх обов’язково треба видалити!

Це можуть бути яйця слимаків або добрива. Видаляйте у будь-якому випадку. Довгограючі добрива всередині кома завадять корінням прагнути рости назовні, і коренева система не буде нормально розвиватися.

А якщо вони занадто довгий час росли в дуже тісному горщику, коріння ще більше обплітатиметься навколо кома, навіть, коли ви висадите рослину в грунт, тому що коріння має “пам’ять”. І вони продовжують зростати у звичному напрямі.

Що робити?

Завжди звертати увагу на стан кореневої системи і не купувати рослини, які щойно застромлені в горщик або, навпаки, із занадто щільною повстю коренів.
Вчасно пересаджувати рослини горщиків.
Якщо ви все-таки купили рослину з дуже щільною грудкою коріння, їх треба постаратися хоч трохи розправити або навіть надрізати грудку.
Ось як це робить.

У разі щільної грудки ставлю для розмокання у відро з водою. Потім столовою вилкою розколупую кому поступово розплутуючи бороду коріння. Найдовші обрізаю під розмір посадкової ями і рівномірно розподіляю по насипаному земляному конусу, не допускаючи загинання вгору.

Багаторічники у разі можна легко поділити. Не бійтеся зашкодити коріння. Якщо ви садите рослину у відповідний час, це буде додатковою стимуляцією до зростання.