Садівникам

Швидка та грамотна реанімація петуній після негоди, посухи, шкідників та інших неприємностей – як рятую свої ніжні квіти

Люблю петунії – невибагливі у догляді, а виглядають чудово. Стандартні сезонні процедури догляду: підживлення, полив, розпушування, обрізка, і ваша клумба в будь-який час виглядає по-королівськи. Якщо красуням раптом стане некомфортно на грядках, то садівникові це відразу буде ясно. Квіти стають млявими та пониклими, бутони дрібними та блідими, а саме цвітіння настає набагато пізніше.

Щоб зупинити в’янення улюбленої клумби, необхідно якнайшвидше встановити причину плачевного стану, визначивши несприятливий фактор:

пересихання ґрунту;
застій вологи після затяжних дощів;
неправильне проведення арготехнічних процедур: посадки, розпушування, поливу;
стрибки температури;
екстремальні погодні явища: бурі, град, сильні вітри;
нестача природного світла;
шкідники;
захворювання.
Розповім двома словами про кожен пункт і підкажу, як з ними впоратися.
Помилки у догляді трапляються навіть при вирощуванні таких терплячих квітів, як петунія. Список потрібних дій короткий, але і з ним можна наплутати – перелити або недолити води, недостатньо підгодувати або надто обрізати.

До основних важливих нюансів слід віднести:

регулярний прикореневий полив;
щотижневе підживлення;
тепла температура всіх рідин, що вносяться;
щорічне обрізування на 10 см чистими інструментами та з обов’язковою обробкою зрізу деревним вугіллям.
Слідкуйте, щоб під час поливу вода не залишалася на листі – це може призвести до розвитку грибка.

При підживленні органічні та мінеральні добавки потрібно чергувати через тиждень.

Намагайтеся використовувати лише чисті інструменти та ємності на всьому протязі висадки та зростання петуній, щоб уникнути зараження хворобами та поширення паразитів.

До зовнішніх несприятливих факторів у першу чергу віднесу недолік сонячного світла. Вибране місце для клумби має бути максимально освітленим протягом усього дня. Особливо це актуально у перші кілька місяців після висаджування, коли рослини набирають сили. Якщо світла не вистачає, то слід пересадити квіти на відповідне місце, а до теплиці додати штучне освітлення.

Якщо петунію довго заливає дощами, то слід прищипнути верхівки стебел – то квітці буде простіше адаптуватися до високого вмісту вологи.

Петунія не любить холоду, тому будь-які заморозки можуть стати згубними. У мене на клумбі розташований вуличний декоративний термометр для відстеження температури, і за будь-якого різкого зниження я накриваю квіти поліетиленом.

Допустимий рівень вологості – 60-70 %.

Захворювання, яким частіше схильні петунії:

чорна шийка (виникає від надлишку вологості, вражає стебла та листя, які чорніють, сохнуть та обпадають), лікується «Фітоспорином-М» або бордоською рідиною;
мучниста роса (вражає молоду зелень та бутоні, покриває квітка білим нальотом і порушує його життєві процеси), зникає після обприскування часниковим настоєм;
сіра гнилизна (грибковий патоген розвивається в кореневищі і переходить на стебло і листя, виявляючись пухнастим світло-сірим нальотом і бурими плямами), з нею борються обприскуванням настоянкою гірчиці або засобом «Браво»;
залізний хлороз (виникає через нестачу елемента, визначається за деформації квіток і листя: вони стають дрібними), необхідно удобрити препаратами, що містять залізо.
З шкідників виділю павутинного кліща і попелиці як найбільш поширених і небезпечних. Вони живляться рослинними соками та поступово гублять квіти. Позбутися від них допомагають препарати «Неорон» та «Демітан».