Космічне

Історія відкриття чорних дір

Давайте трохи поговоримо про те, як почалася історія вивчення і відкриття чорних дір. Адже те, що ми знаємо про них зараз – це результат багаторічної роботи багатьох великих астрономів і вчених.

Чорна діра

Епоха чорних дір

Насправді, раніше не один вчений, який вивчав чорні діри, не мав доказів їх реального існування. В основному, їх ідеї були засновані на математичних розрахунках.

Вперше припущення про існування подібних областей у Всесвіті висунув англійський священик Д. Мічел в 1783 році. У вільний час він захоплювався астрономією. Згідно з його розрахунками, якщо стиснути астрофізичний об’єкт, то виникне найпотужніша гравітаційна сила. При цьому його межі не зможе покинути навіть світло.

Крім того, таку гіпотезу висунув французький вчений П’єр Лаплас. Він вважав, що у випадку високої тяжкості тіла швидкість утікання більше світлової швидкості. Тобто частинки світла, що рухаються в точку не зможуть рухатися нескінченно, і будуть утримуватися гравітаційною силою.

П’єр-Сімон Лаплас

Через багато років у 1915 році Альберт Ейнштейн написав основні рівняння загальної теорії відносності. Вони також передбачали наявність особливих областей в космічному просторі.

У 1916 році на основі загальної теорії відносності Карл Шварцшильд расчитал числове значення простору і часу всередині і за межами тіла, що впливає на рух частинок і античастинок.

Між тим, офіційно термін «чорна діра» був введений в 1968 році завдяки праці американського фізика-теоретика Джона Уїллера. Він описав властивості цих областей, використавши нову для них поняття.

Джон Арчибальд Уілер

Варто відзначити, що великий внесок в історію вивчення і дослідження чорних дір вніс індійський астрофізик Субраманьян Чандрасекар. Він написав книгу «Математична теорія чорних дір» (1974-1983 рр. ).

Надалі багато великі вчені, в тому числі і Стівен Хокінг, продовжили роботу з вивчення цих загадкових областей нашої Всесвіту.

Як знайти чорну діру

Хоча вони володіють величезною масою і гравітацією, виявлення чорних дір з допомогою практично неможливо. Справа в тому, що вони не випромінюють світло, а значить зливаються з темним небом.

Проте вчені змогли побачити її, коли вона поглинала речовина зірки. При цьому з’явилося особливе і яскраве випромінювання.

Можна сказати, що справжнє відкриття області простору-часу відбулося в 1971 році. Тоді чорна діра Лебідь Х-1 була помічена в телескоп.

Лебідь X-1

По правді кажучи, історія відкриття і вивчення чорних дір тривала дуже довго і триває донині. Зрозуміло, ми пройшли непростий шлях від теорії до їх фактичного виявлення. Ймовірно, в майбутньому нас чекають нові відкриття. Ми, нарешті, дізнаємося все про ці таємничі області космосу.

Джерело:

Instagram: